Tetris Office Building

Na výstavbu nové administrativní budovy na Praze 4 jsme dodali vnitřní zábradlí pro dvě vnitřní schodiště, venkovní zábradlí u vjezdu do podzemních garáží a další zámečnické prvky.

O projektu

Komorně koncipovaná budova je rozčleněna do osmi pater, každé z nich o rozloze zhruba 620 metrů čtverečních doplněné terasami s přímým přístupem z kanceláří ve vyšších podlažích budovy.
Tetris Office Building disponuje průkazem energetické náročnosti budovy na úrovni „velmi úsporná“, tedy kategorie A. Interiéry jsou plně flexibilní a bude záležet pouze na budoucím nájemci, jakým způsobem svůj interiér pojme, resp. jak si kanceláře uspořádá.

Zdroj: buildingnews.cz

Production section: 
Executed supplies: 
outdoor railings
indoor railings
Location: 
Praha
Year of the execution: 
2013
Client: 
Hochtief a.s.
Volume of the supply: 
0.7 mil. Kč

References by our clients

  • In cooperation with Abadia a.s., I have carried out several contracts in the total turnover of hundreds of thousands Czech crowns throughout the last few years. When it comes to the field of steel and metalwork structures, this company is able to carry out complex contracts, taking care of all the phases – from project documentation, technical and static preparations, to the production itself. Thanks to its professional approach, excellent communication, ability to handle any technical issues independently and also brilliant quality of execution, this company is, in our opinion, one of the leading Czech companies in the field of executing contracts related to steel structures. Therefore, I highly recommend you to form a partnership with them.

Quick contact

  • Slapy u Tábora 144
    391 76 Slapy
    Czech Republic
  • Tel: +420 383 835 197
  • IČO 26092719
  • DIČ CZ26092719