Plavební komora Hluboká nad Vltavou

Společnost Abadia realizovala výrobu a montáž ochranných konstrukcí v plavební komoře na řece Vltavě v Hluboké nad Vltavou, která umožňuje splavnění jezu. Celkem bylo dodáno 30 tun ocelových konstrukcí opatřených kvalitním vícevrstvým nátěrem.

O projektu

Záměrem je především posílit rekreační plavbu v tomto regionu. Cílem celého projektu splavnění horní Vltavy je pak zajištění splavnosti vodní cesty především pro rekreační plavbu a to v úseku České Budějovice - Týn nad Vltavou.

Na jezu v Hluboké nad Vltavou vznikla kvůli zabezpečení splavnosti řeky nová plavební komora, která umožní lodím proplouvat jezovým profilem, a prodlouží tak délku vodní cesty, která nyní vede z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou.

Zdroj: www.sweco.cz

Production section: 
Executed supplies: 
building structures
Location: 
Hluboká nad Vltavou
Year of the execution: 
2012
Client: 
Metrostav a.s.
Volume of the supply: 
1.8 mil. Kč

References by our clients

  • In cooperation with Abadia a.s., I have carried out several contracts in the total turnover of hundreds of thousands Czech crowns throughout the last few years. When it comes to the field of steel and metalwork structures, this company is able to carry out complex contracts, taking care of all the phases – from project documentation, technical and static preparations, to the production itself. Thanks to its professional approach, excellent communication, ability to handle any technical issues independently and also brilliant quality of execution, this company is, in our opinion, one of the leading Czech companies in the field of executing contracts related to steel structures. Therefore, I highly recommend you to form a partnership with them.

Quick contact

  • Slapy u Tábora 144
    391 76 Slapy
    Czech Republic
  • Tel: +420 383 835 197
  • IČO 26092719
  • DIČ CZ26092719