Designové byty X Loft

Pro výstavbu bytového domu X Loft v pražské ulici U libeňského pivovaru jsme vyráběli příčková zábradlí balkonů na celou přední i zadní ploch domu.

O projektu

X-LOFT klade důraz na ekonomické a ekologické aspekty provozu. Zvláštní pozornost se věnovala například zateplení fasády a oknům nebo retenci dešťové vody. Nechybí ani solární kolektory a v některých bytech rekuperace tepla. Výsledkem je nejen významná úspora provozních nákladů, ale i přívětivost k životnímu prostředí.

Zdroj:www.ihned.cz

Production section: 
Executed supplies: 
balcony railings
Location: 
Praha
Year of the execution: 
2013

References by our clients

  • In cooperation with Abadia a.s., I have carried out several contracts in the total turnover of hundreds of thousands Czech crowns throughout the last few years. When it comes to the field of steel and metalwork structures, this company is able to carry out complex contracts, taking care of all the phases – from project documentation, technical and static preparations, to the production itself. Thanks to its professional approach, excellent communication, ability to handle any technical issues independently and also brilliant quality of execution, this company is, in our opinion, one of the leading Czech companies in the field of executing contracts related to steel structures. Therefore, I highly recommend you to form a partnership with them.

Quick contact

  • Slapy u Tábora 144
    391 76 Slapy
    Czech Republic
  • Tel: +420 383 835 197
  • IČO 26092719
  • DIČ CZ26092719hk-logo.jpg