Obytný soubor Vivus Pankrác

 • Skleněné balkony dodané firmou Abadia

  Vivus Pankrác

  Skleněné balkony dodané firmou Abadia

Ráz obytného souboru na pražské Pankráci utváří nejen zajímavě barevně řešená fasáda, ale také balkony se skleněnou výplní, které dodávala firma Abadia. Mimo to jsme realizovali i množství zámečnických prvků v interiéru, zejména schodiště ve vstupním atriu, a také jsme dodávali prvky vybavení parkovišť.

O projektu

Projekt „Administrativní objekt a bytové domy Pankrác“ je zajímavý svým rozsahem, který zahrnuje přístavbu administrativní budov ke stávající budovy a dostavbu areálu bytovými domy. Jedná se současně o přestavbu a revitalizaci nevyužitého vnitrobloku při zachování výškových proporcí dotčeného území.

Zdroj: www.stavbaroku.cz

Production section: 
Executed supplies: 
balcony railings
garage furnishings
indoor staircases
Location: 
Praha
Year of the execution: 
2012
Client: 
Metrostav a.s.
Volume of the supply: 
8.6 mil. Kč

References by our clients

 • In cooperation with Abadia a.s., I have carried out several contracts in the total turnover of hundreds of thousands Czech crowns throughout the last few years. When it comes to the field of steel and metalwork structures, this company is able to carry out complex contracts, taking care of all the phases – from project documentation, technical and static preparations, to the production itself. Thanks to its professional approach, excellent communication, ability to handle any technical issues independently and also brilliant quality of execution, this company is, in our opinion, one of the leading Czech companies in the field of executing contracts related to steel structures. Therefore, I highly recommend you to form a partnership with them.

Quick contact

 • Slapy u Tábora 144
  391 76 Slapy
  Czech Republic
 • Tel: +420 383 835 197
 • IČO 26092719
 • DIČ CZ26092719